Sjajna godina barske Gimnazije

gimnazija Bar

Iako školska godina još nije završena-predstoje popravni ispiti u avgustovskom roku, početak jula je period kada se u školama sumiraju rezultati rada u prethodnoj nastavnoj godini. Gimnazija “Niko Rolović”, kažu iz uprave ove obrazovne ustanove, može biti zadovoljna uspjesima koji su obilježili 95-u godišnjicu njenog postojanja: bilo je mnogo aktivnosti, akcija, programa i projekata, a evo i najvećih uspjeha njenih učenika.

“Od 162 učenika završnog razreda, koji su svi sa uspjehom završili razred, 21 učenik je dobitnik diplome Luča za odličan uspjeh iz svih nastavnih predmeta i primjerno vladanje u osnovnoj i srednjoj školi. Za diplomu Luča, koja se dodjeljuje za odličan opšti uspjeh i primjerno vladanje u osnovnoj i srednjoj školi, uslove je ispunilo 30 učenika. Gotovo trećina maturanata su nosioci jedne od diploma Luča. Činjenica je da je velik broj Lučonoša, ali treba imati na umu da tzv. Luča B ne podrazumijeva sve petice već samo odličan opšti uspjeh, te da se u našu Gimnaziju upisuju najbolji učenici iz svih barskih osnovnih škola. Na primjer, ove godine je u prvi razred upisano 46 učenika sa svim peticama iz osnovne škole”, kaže direktorica Gimnazije Marija Đonović.

Na državnom takmičenju koje oragnizuje Ispitni centar, Milan Mitrović (III razred) osvojio je drugo mjesto iz engleskog jezika u kategoriji IV razreda. Đorđe Vujošević (IV) je osvojio treće mjesto iz italijanskog jezika, a Duje Bilčić (III) takođe u kategoriji za IV razred, osvojio prvo mjesto iz italijanskog jezika. Mentori za italijanski jezik su bile profesorice Jelena Ostojić Komnenović i Nataša Nedović, a za engleski jezik profesorica Ana Đurović.

Na Olimpijadi znanja koju organizuje PMF iz Podgorice. Vladimir Novović (I) osvojio je prvo mjesto iz fizike. Josif Božović (II) je osvojio prvo mjesto iz bilologije. Andrea Čabarka (I) je osvojila treće mjesto, takođe iz biologije. Savo Vujošević (III) je osvojio treće mjesto iz fizike. Mentor takmičarima iz fizike je bila profesorica Ljiljana Raković, a iz biologije profesorica Jadranka Tršić.

“Osim u nastavnim predmetima, naši učenici su osvajali nagrade i na ostalim takmičenjima i konkursima. Saša Lekić, drugoplasirani na državnom takmičenju iz filozofije-pisanju filozofskog eseja na engleskom jeziku, pod mentorstvom profesora Roberta Tijanića bio je jedan od predstavnika Crne Gore na Filozofskoj olimpijadi održanoj u Gentu u Belgiji. Josif Božović se svojim radom predstavio na 25. Međunarodnom istraživačkom takmičenju iz prirodnih nauka u Istanbulu, gdje se plasirao u 13 superfinalista. Una Bošković je dobitnica prve nagrade na takmičenju iz oblasti ekologije. Josifu Božoviću I Uni Bošković mentor je bila profesorica Jadranka Tršić”, dodala je Đonović.

Pored uspjeha na takmičenjima u znanju, učenici Gimnazije su dokazali i da su odlični sportisti. Ženski odbojkaški tim osvojio je drugo mjesto na Državnom prvenstvu, a učenica prvog razreda Sara Ratknić je bila prva na državnom takmičenju iz atletike na 400 m.

“Da zaista imamo kvalitetne učenike govori i činjenica da svake školske godine neko od naših učnika dobije stipendiju za nastavak školovanja u inostranstvu. Ove školske godine, šest izuzetnih učenika drugog razreda Gimnazije je zahvaljujući znanju, dobrom poznavanju engleskog jezika i drugim osobinama ličnosti i interesovanjima dobilo mogućnost da svoje školovanje nastavi na prestižmim međunarodnim programima: Josif Božović je dobitnik stipendije Ujedinjenih svjetskih koledža za nastavak školavanja na koledžu u Mostaru. Ksenija Đikanović i Andrej Cvijetić su dobitnici HMC stipendije za nastavak školovanja u Velikoj Britaniji. Marija Kovačević, Jelena Kalinić i Una Bošković su dobile priliku da školovanje nastave na programu Međunarodne mature u gimnaziji u Mariboru. Ne radujemo se što ovakvi učenici odlaze iz naše škole, i iz naše zemlje, ali smo ponosni na njihove uspjehe.

Školi danas u turbulenntnim vremenima i velikim promjenama u vrijednosnom sistemu nije nimalo lako da sačuva položaj, ugled i moć kakvu zaslužuje u društvu, ali da škola uspijeva da istraje u svojoj misiji svjedoče ovi divni mladi ljudi, ali i mnogi gimnazijalci o kojima se pisalo u nekim drugim tekstovima i o kojima će se tek pisati”, zaključila je Đonović.

auto klime bakovic 1

allegra

opstina bar

Cerovo

turisticka organizacija bar

kalamper

stara carsija

vodovod bar

komunalno

regionalni vodovod novi

luka bar

AD Marina Logo

ave tours

fpep vertical

Klime Baković

djokic

Logo MPF

tobar