
Svečanost je počela himnom Crne Gore...
Najveći barski privredni kolektiv, Luka Bar AD, večeras je proslavio 120 godina rada. Svečanosti koja je večeras održana ispred Upravne zgrade prisustvovali su predstavnici državnih institucija i organa državne vlasti, lokalne vlasti, kao i predstavnici privrede i poslovni partneri.
Svečanost je počela himnom Crne Gore koju je sa horom Antivari Musica izvela sopran Aleksandra Vojvodić Jovović, a potom je uslijedio kratak film o istorijatu Luke.
Predsjednik Odbora direktora, Dušan Masoničić istakao je da ova svečanost predstavlja jubilej koji nadilazi okvire jedne kompanije.
„Obilježavamo 120 godina Luke koja je rasla uz svoj grad i državu, preduzeća koje Crnu Goru 120 godina povezuje sa svijetom i slavimo sve generacije ljudi koje su svojim znanjem i predanošću gradile njenu snagu“, istakao je Masoničić, koji je podsjetio da je još početkom dvadesetog vijeka postojala jasna svijest da će Bar, zahvaljujući položaju na Jadranu, imati posebno mjesto u razvoju pomorstva i trgovine.
„Vizija tadašnjih državnih i graditelja bila je smjela i dalekosežna, a o toj dalekosežnosti najbolje govori vjekovno trajanje Luke Bar“, apostrofirao je on.
Nijednu veliku instituciju ne čine samo objekti, tehnologija ili kapital, već ljudi.
„Zato danas želim da izrazim posebnu zahvalnost svim generacijama zaposlenih, lučkih radnika, dokera inženjera, kapetana, pomoraca, željezničara, tehničara, menadžera i administrativnog osoblja koji su tokom ovih 120 godina utkali dio svog života u razvoj Luke Bar“, kazao je Masoničić, dodajući posebnu zahvalnost penzionerima Luke, čije iskustvo, znanje i požrtvovanost ostaju trajni dio identiteta ove kompanije.
„Upravo zbog svega pobrojanog sam uz podršku tadašnjeg Odbora direktora, kao i kompletnog menadžmenta uputio inicijativu prema SO Bar za izgradnju spomenika lučkom radniku, za koji se nadam da će brzo dobiti epilog, kako bi Bar dobio još jedan u nizu spomenika oko kojih se možemo okupiti svi bez razlika“, najavio je Masoničić, koji je istakao zahvalnost lokalnoj uprave u „trenucima kada je zbog nevremena stradala lučka infrastruktura“:
Izvršni direktor Luke Bar AD, Aleksandar Slabiđoreski, kazao je da je malo kompanija iza kojih stoji 120 godina „iza kojih su isprepletane godine istorije grada, države i svih generacija koje su utkale svoj rad, trud, znanje i istrajnost u proteklih 120 godina“.
„Posebnu zahvalnost dugujemo našim zaposlenima, ljudima koji su bili i ostali najveća snaga Luke Bar. Njihov predan rad, stručnost i posvećenost omogućili su da Luka kroz decenije uspješno odgovara na brojne izazove i nastavlja da se razvija. Zato je ovaj jubilej, prije svega, posveta generacijama ljudi koje su tokom proteklih 120 godina utkali svoje živote u izgradnju Luke Bar i doprinijeli da ime našeg grada postane prepoznatljivo i van granica Crne Gore. Uvjeren sam da ćemo zajedničkim zalaganje svih zaposlenih u periodu koji je pred nama vratiti Luku Bar na staze stare slave i učiniti je još snažnijim pokretačem privrednog razvoja Bara i Crne Gore“, istakao je izvršni direktor Luke.
Alis Šabotić, predsjednik sindikalne organizacije „Luka Bar“ AD, zahvalio je kolegama -jubilarcima, podsjetivši da njihove godine rada nisu samo broj, već potvrda odgovornosti, stručnosti i pripadnosti kompaniji.
Istakao je korektnu i partnersku saradnju sa menadžmentom, koja je za rezultat imala istinski socijalni dijalog.
„Zahvaljujući takvom odnosu, međusobnom uvažavanju i otvorenoj komunikaciji, prošlu godinu završili smo sa gotovo svim zahtjevima sindikata koji su bili ispunjeni“ kazao je Šabotić.
On je podsjetio na značaj Luke za privredu grada i države.
„Ipak, među zaposlenima postoji zabrinutost zbog izostanka jasnih odgovora kada je riječ o dugoročnim planovima za kompaniju. Posebno zabrinjavaju informacije i spekulacije o mogućim odlukama koje bi mogle biti donošene bez dovoljno transparentnosti i bez uključivanja onih koji ovu luku svakodnevno stvaraju i održavaju. Ovaj jubilej nije mjesto za podjele, već za odgovornost. Zato očekujemo da se prema Luci Bar postupa kao prema strateškom državnom resursu, uz puno uvažavanje interesa države, zaposlenih i lokalne zajednice“ poručio je Šabotić.
Predsjednik sindikata lučkih radnika „Luka Bar“ AD, Vladimir Obradović čestitao je jubilej menadžmentu i sindikalcima.
„Nadam se da svi shvatate da je Luka Bar porodično blago i da to blago treba da čuvamo svim snagama i iz petnih žila, da nikako ne dopustimo da postane tuđa“ istakao je Obradović.
Barinfo - Autorka: Ivanka Leković, foto: Ivo Gojnić



















